آذر, 1396 بدون نظر ارتباطات و فناوری, چگونه کار میکند

پلتفرم Skype for business که در گذشته با نام Microsoft Lync server شناخته می شد، یک پلتفرم ارتباطی یکپارچه (Unified communication) است که هر آنچه سازمان برای ارتباطات خود نیاز دارید  را شامل می شود.از جمله امکاناتی که اسکایپ فور بیزینس دارا می شود می توان به قابلیت پیام رسانی( IM )، ویدیو کنفرانس، ارتباط صوتی بر بستر شبکه(VoIP)،انتقال فایل،صندوق پیام صوتی و… اشاره کرد.

همانطور که می دانیم این پلتفرم را می توان هم بر روی بستر ابری نصب و راه اندازی کرد و یا به عنوان یک سرویس ترکیبی در شبکه داخلی سازمان پیاده سازی و استفاده نمود. کاربران می توانند از این پلتفرم بر روی سیستم عامل ویندوز،تلفن های هوشمند و تبلت ها با سیستم عامل Android , iOS استفاده کنند.

به تازگی مایکروسافت سرویس جدیدی را ارائه داده به نام ( Microsoft Team )که تمامی امکانات Skype for Business را در خود جای داده .اپلیکیشن مایکروسافت تیم  علاوه بر امکانات مشابه Telegram و اسکایپ فور بیزینس،قابلیت های متفاوتی مانند هماهنگی ملاقات ها استفاده از نرم افزارهای Office در خود اپلیکیشن،برقراری تماس ها و … را دارد.

هدف از ساخت برنامه ی Microsoft Teams، ارائه ی یک جایگزین قدرتمند برای Slack بوده است و این برنامه با یکپارچگی عمیقی که با اسکایپ دارد، به تیم ها اجازه ی شرکت در کنفرانس های صوتی و تصویری را نیز می دهد. همچنینمی توان باایموجی ها، استیکر ها، تصاویر GIF و… محیطی دلنشین برای هم تیمی های خود فراهم کنیم.

این سرویس به کاربر این اجازه را می دهد تا فورا به محتواهای تیم خود از یک مکان مشخص که در آن فایل ها،پیام ها، مخاطبین و ابزار ها در کنار هم قرار دارند،دسترسی راحتی داشته باشد و برای افزایش بازدهی گروه خود از آن استفاده کند.مایکروسافت با ارائه سرویس Microsoft Team به منظور ایجاد یک محیط دیجیتالی باز تر که باعث می شود کار ها قابل مشاهده، یکپارچه و در دسترسباشند. اکنون هر تیم یک واحد خاص است و تیم ها می توانند از نرم افزار ها و ابزار های مختلفی در این مسیر استفاده کنند

ویژگی های اسکایپ برای کسب و کار

یکی از ویژگی های منحصر به فرد Skype for business برای سرور پیشرفته 911 ( E911 ) است.به طوری که پس ترک کردن کاربر از محیط، تمامی مکالمات صوتی و تصویری باقی می ماند و محتوی جلسه یا کنفرانس از بین نمی رود.

این سرویس ( E911 ) در آمریکا برای برقراری تماس های اضطراری فعال بوده به گونه ای که اجازه مکان یابی کاربررا به گیرنده تماس می دهد. این سرویس امکان شناسایی موقعییت کاربر را از 50تا 300 متر دارا می باشد.

پلتفرم skype for business به عنوان بخشی از برنامه های جانبی  Office 365 Business ,Essentials  Business Premium می تواند کنفرانس های ویدئویی وصوتی را پشتیبانی کند. همچنین توانایی برگذاری کنفرانس های ویدئویی و صوتی برای 250 نفر با کیفیت بالا را دارا است،در حالی که اسکایپ تا سقف 25 نفر را پشتیبانی می کند.

اسکایپ فور بیزینس، قابلیت هم گام سازی با دستگاه های ویدئو کنفرانس Polycom از طریق Polycom Realconnect را فراهم می سازد. این سرویس قادر به برقراری ارتباط ویدئویی با تجهیزات ویدئو کنفرانس Cisco وهر دستگاه ویدئو کنفرانس دیگری که مبتنی برپروتکل SIP,H.323 است کار می کند. همچنین Skype for business با کلیه تولید کنندگان تجهیزات جانبی ویدئو کنفرانس نظیر Solaborate, Logitech, Crestron سازگاری کامل دارد.

  • به اشتراک گذاری صفحه نمایش و برنامه هایی نظیر PowerPoint و… در یک جلسه ارتباطی
  • استفاده از استانداردهای متداول فشرده سازی تصاویر نظیر H264
  • امکان کنترل و تنظیم چیدمان شرکت کنندگان در اتاق کنفرانس
  • امکان دعوت و حضور در جلسه ویدئو کنفرانس از طریق برنامه هایی نظیر Outlook
  • امکان ارسال مستقیم اعلانات بر روی دستگاه های هوشمند برای پیوستن به جلسات
  • ضبط و آرشیو جلسات، پیام ها، جلسات کنفرانس و sign-in logs

امکاناتی که با پرداخت اضافه قابل دسترس است

  • امکان Dial-in ،اجازه می دهد که کاربران در یک جلسه ویدئویی از شبکه های رایج تلفن همراه استفاده کنند
  • خدمات تلفن عمومی ( PSTN ) و تماس تلفی شامل کاربرانی که حتی ازSkype for Business استفاده نمی کنند.
  • Skype RoomSystems V2 قابلیت به اشتراک گذاری ویدئو،صداومحتوا به اتاق های کنفرانس

Skype در مقابل Skype for Business

مایکروسافت از نسخه عمومی Skype در سال 2011 ،8.5 میلیارد دلار به دست آورد.مایکروسافت برای شرکت ها و سازمان هایی که بیشتر از 25 کاربر فعال دارند Skype For Business را پیشنهاد می دهد تا علاوه بر امکانات بیشتر که در اختیار کاربران خود می گذارد ، امکان مدیریت حساب های کاربران توسط شرکت  را فراهم می کند.پلتفرم ویدئو کنفرانس skpye for business بر روی سرور ابر می تواند از4000 تا 10000 کاربر در دسترس داشته باشد.

در ساده ترین حالت،راه اندازی Skype for business در یک سرور64بیتی ویندوز2012 R2انجام می گیرد ،که به سادگی امکاناتی از جمله ثبت نام کاربر ،پایگاه داده ها ،مسیر یابی تماس،پیام های فوری را شامل است.

با استفاده از سرور Edge پشتیبانی لازم برای کاربرانی که با تلفن هوشمند و با استفاده از اپلیکیشن ویدئو کنفرانس و از راه دور نیاز به برقراری ارتباط دارند داده می شد. همچنین محتوای ملاقات ها، دانلود فایل ها از ادرس book server و اتصال به جلسات آنلاین با استفاده از URL امکان پذیر است.

سروری به نام سرور واسط ،سیگنال ها را بین زیر ساخت های VoIP داخلی وPSTN یا SIP ترجمه می کند. سرور واسط، متعهد به انتقال رسانه بین تماس های تلفنی، رمزگذاری و رمزگشایی پروتکل تبادل امن در همان زمان در قسمت داخلی شبکه است. سرور همچنین اتصالات SIP را به ارائه دهندگان مخابرات و IP PBX ها که به عنوان دروازه های PSTN / ISDN عمل می کنند، مدیریت می کند..

سازمان هایی که نیاز به سرویس های خدمات اسکایپ با PSTN / ISDN خود دارند باید از سرور واسط( Mediation Server )  همراه با یک دروازه IP PBX استفاده کنند. دروازه IP PBX به عنوان نقطه ختم PSTN / ISDN عمل می کند و با استفاده از SIP با Skype for Business از طریق سرور واسطه ارتباط برقرار می کند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *